Choć każdy kierowca wykupuje ubezpieczenie OC, to żaden nie chce z niego skorzystać. To zrozumiałe, że wizja wypadku napawa nas lękiem, jednak strach przed jego konsekwencjami nie powinien pozostawiać nas nieświadomymi. Niestety, kolizje na drogach zdarzają się i nie zawsze możemy im zapobiec. Możemy natomiast przygotować się do nich – najpierw wykupując dobrą polisę, a potem odpowiednio z niej korzystając. Podpowiadamy, co zrobić w razie wypadku komunikacyjnego i jak powinien wyglądać kontakt z ubezpieczycielem celem zgłoszenia szkody.
Wypadek czy kolizja – to nie to samo
Ustalenie tego, czy doszło do wypadku, czy do kolizji jest niezbędne dla podjęcia decyzji o wezwaniu policji. Interwencja służb jest niezbędna, gdy:
nie można usunąć uszkodzonego auta z jezdni,
są poszkodowani – ranni lub zabici,
kierowcy nie mogą dojść do porozumienia.
Jeśli ma miejsce „tylko” kolizja, wówczas sprawca i poszkodowany mogą porozumieć się między sobą. W przypadku poważniejszego zdarzenia, należy wezwać odpowiednie służby. Skupmy się na samym postępowaniu, gdy doszło do uszkodzenia pojazdu, ale nie ucierpieli ludzie. Jak wygląda zabezpieczenie miejsca zdarzenia, co zrobić krok po kroku i jak skontaktować się z ubezpieczycielem.
Oszacuj co się stało i jaka jest skala zniszczeń
Nie zawsze od razu wiadomo, co się stało i jakie elementy auta uległy zniszczeniu. Jeśli zakładamy kolizję, to znaczy, że uszkodzony pojazd można usunąć z miejsca zdarzenia. Zrób to w pierwszej kolejności, tzn. odblokuj pas ruchu lub/i zabezpiecz go, ustawiając w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy. Jeśli auto ma sprawne światła, włącz światła awaryjne – zrób wszystko, aby inni uczestnicy ruchu drogowego zauważyli wypadek z pewnej odległości i zachowali odpowiednie środki ostrożności.
Udokumentuj przebieg zdarzenia
Zbierz wszystkie informacje potrzebne ubezpieczycielowi. To, co może mieć szczególne znaczenie w toku śledztwa to przede wszystkim zeznania świadków (zbierz ich dane osobowe i kontaktowe, jeśli zgodzą się je udostępnić).
Możesz też przygotować dokumentację fotograficzną zniszczeń i bezpośredniego otoczenia. Lepiej, żeby niczego nie brakło. Wreszcie możesz przejść do ustalenia winy – jeśli sprawca przyznaje się do spowodowania wypadku sporządzicie oświadczenie dla ubezpieczyciela. Należy ująć w nim:
dane osobowe uczestników kolizji,
dane pojazdów, które brały udział w kolizji,
dane dotyczące polisy ubezpieczeniowej sprawcy (nazwa towarzystwa, numer polisy i okres jej obowiązywania).
W zupełności wystarczy ono, aby ubiegać się o rekompensatę finansową z OC i/lub AC. W razie niejasności, można wezwać policję, która ustali winnego zdarzenia i dodatkowo nałoży na niego mandat.
Partner artykułu: Porowneo